sobota, 20 października 2012

Czekoladowy crème pâtissière - coś więcej niż budyń

Czekoladowy crème pâtissière jest niesamowity - pora zakończyć czasy budyniu czekoladowego z torebki i zacząć przygotowywać własny, domowej roboty "budyń". Zaskakujące jest to, że tak pyszna sprawa jest tak prosta i szybka w przygotowaniu, wystarczy zastosować się do kilku kroków.. i gotowe !
Oprócz jedzenia go jako deseru samego w sobie, można też wypełnić nim babeczki lub tartę. Nieziemski efekt gwarantowany !
Źródło; TUTAJ. - troszkę go przekształciłam ;)
Czekoladowy crème pâtissière
Składniki:
• 1 szklanka cukru (ale naprawdę, następnym razem, spokojnie dodam tylko 25 g i wam też to doradzam - to zależy też)
• 6 żółtek
• 2 szklanki mleka
• 1/2 laski wanilii*
• 1/4 szklanki mąki
• 100 g czekolady (mleczna, biała, deserowa lub gorzka)
* opcjonalnie, jednak bardzo polecam
Żółtka ubijamy na kogel - mogel wraz z cukrem, pod koniec dodając mąkę. Mleko podgrzewamy w rondelku z wyskrobanymi ziarenkami z laski wanilii. Kiedy będzie gorące, dodajemy czekoladę w kawałkach i podgrzewamy, aż się roztopi. Szybko nalewamy mleko do żółtek i energicznie mieszamy trzepaczką do połączenia się składników. Przelewamy masę do rondelka i gotujemy na średnim ogniu co chwilę mieszając trzepaczką.
Smacznego, Zosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie Nam bardzo miło, jeśli podzielisz się z Nami swoją opinią na temat bloga i jego zawartości. Równocześnie chciałybyśmy wiedzieć z kim rozmawiamy, dlatego prosimy anonimowych czytelników o podpis ;)