wtorek, 29 maja 2012

Rogaliki waniliowo - wiśniowe z ciasta francuskiego ❃

   Pewnie czasami zastanawiacie się, dlaczego nie podaję dokładnych proporcji składników... Otóż moim zdaniem, do pieczenia i gotowania dodajemy kapkę siebie, dlatego ten sam przepis każdemu wyjdzie odrobinę inaczej. Jak by to było, gdyby wypieki zawsze i u każdego były takie same ? Wydaje mi się, że kucharzenie szybko by nam się znudziło ;) Dlatego daję wam możliwość spełniania własnych pomysłów, gdy sami coś dodacie, zmienicie proporcje i wyjdzie coś pysznego... chapeau bas*.

* chapeau bas - z francuskiego na polski: czapki z głów (wyraz uznania) 


Rogaliki waniliowo - wiśniowe z ciasta francuskiego
Składniki:
opakowanie ciasta francuskiego
• opakowanie budyniu waniliowego 
wiśnie drylowane ze słoiczka (najlepiej kupić lub zrobić samemu)
roztrzepane jajko

   W rondelku przygotowujemy budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu i studzimy co jakiś czas mieszając łyżką, aby na wierzchu nie utworzył się kożuch. Wiśnie odsączamy i wkładamy do miseczki. 
   Ciasto rozkładamy na stolnicy lub dużej desce i kroimy w trójkąty (mniej więcej równoramienne, wielkość zależy od naszego uznania), a na szerszej części układamy, np. łyżeczkę budyniu i jedną wiśnię.
Składamy w rogaliki zawijając od szerszej strony trójkąta do węższej.
Po środku robimy dziurkę dużą wykałaczką, smarujemy roztrzepanym jajkiem i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez 10 min. w 220°C, a następnie 5 min. w temperaturze 200°C (zależy od piekarnika i wielkości rogalików). Wyjmujemy z piekarnika, gdy będą miały złocisty kolor.  
                                                                                           Smacznego, Zosia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie Nam bardzo miło, jeśli podzielisz się z Nami swoją opinią na temat bloga i jego zawartości. Równocześnie chciałybyśmy wiedzieć z kim rozmawiamy, dlatego prosimy anonimowych czytelników o podpis ;)