sobota, 2 czerwca 2012

Amerykańskie pączki Doughnutsy ♥

   Wbrew pozorom pączki (a przynajmniej te) są bardzo proste i dość przyjemne w przygotowaniu.
No i sprawa troszkę nie na temat, otóż nie tylko w dzień dziecka, ale tak w ogóle warto jest gotować i piec z dziećmi (mówię wam to z własnego doświadczenia, bo kiedy byłam młodsza i moja mama coś piekła lub gotowała zawsze byłam pierwsza do pomocy ;) ) Dodatkowo słyszałam, że ugniatanie ciasta przez dzieci pomaga im rozwijać obie półkule mózgu, więc to nie tylko dobra zabawa ! :)
Zapraszam do wypróbowania przepisu !!!


Amerykańskie pączki Doughnutsy ♥
Składniki na ciasto:
• 50 g masła 
• 490 g mąki pszennej i ok. 60 g do posypania stolnicy
• kopiasta łyżeczka (8 g) soli
• 200 g cukru
• 3/4 (170 g) szklanki maślanki
• 2 jaja i 1 żółtko
• łyżeczka (4 g) startej gałki muszkatołowej
• łyżeczka (4 g) proszku do pieczenia
• opakowanie (7/8 g) suchych drożdży 

Składniki na cukier cynamonowy:
• 150 g cukru
• łyżeczka (4 g) cynaomu w proszku

Dodatkowo:
• olej

Robimy cukier cynamonowy:
   Wszystkie składniki na cukier cynamonowy mieszamy w miseczce i przesypujemy na płaski talerz.

Robimy pączki:
   Masło rozpuszczamy w rondelku i ostawiamy do ostygnięcia. W dużej misce mieszamy trzepaczką 140 g mąki z cukrem, solą, proszkiem do pieczenia, drożdżami i startą gałką muszkatołową. W drugim naczyniu za pomocą trzepaczki łączymy maślankę z jajkami i dodatkowym żółtkiem. Dodajemy roztopione masło i znowu ubijamy. Płynną masę wlewamy do suchych składników. Mieszamy do momentu, aż masa stanie się jednolita. Dodajemy do ciasta pozostałą mąkę (350 g) i ponownie mieszamy, ale tylko do czasu, aż mąka dokładnie połączy się z  pozostałymi składnikami. Ciasto wykładamy na mocno oprószoną mąką stolnicę i rozwałkowujemy je na grubość około 1cm. wałkiem, który również posypujemy mąką. Za pomocą dwóch okrągłych foremek do wycinania (jedna o średnicy - 9 cm, druga - 3 cm)* mocno oprószonych mąką wycinamy z ciasta krążki i układamy je na talerzu. Odpadki ciasta łączymy w kulę, ponownie szybko wyrabiamy i rozwałkowujemy tak, jak poprzednio. Wycinamy kolejne krążki. Czynność powtarzamy, aż wykorzystamy całe ciasto.
Rozgrzewamy olej w głębokiej patelni/ garnku żeliwnym (lub we frytkownicy do 190°C). Na całej powierzchni rozgrzanego oleju delikatnie kładziemy pączki. Uważamy przy tym, aby nie zachodziły jeden na drugi. Kiedy pączki wypłyną na powierzchnię i przybiorą intensywną złotą barwę przewracamy je na drugą stronę za pomocą łyżki cedzakowej. Wtedy smażymy jeszczę chwileczkę. Wyjmujemy je z naczynia, kiedy będą złote po obu stronach, używamy w tym celu łyżki cedzakowej. Wykładamy na talerz, na którym wcześniej rozkładamy papier kuchenny. Stygnące pączki posypujemy cukrem z cynamonem. 

* Użyłam szerokiej szklanki i kieliszka

Oprócz krążków możemy też upiec kuleczki, które pozostaną po wycięciu krązków.
                                                                                                                       Zosia :D

2 komentarze:

Będzie Nam bardzo miło, jeśli podzielisz się z Nami swoją opinią na temat bloga i jego zawartości. Równocześnie chciałybyśmy wiedzieć z kim rozmawiamy, dlatego prosimy anonimowych czytelników o podpis ;)